Sedativa jsou léky působící na centrální nervový systém, který svým složením utlumují. Do této skupiny řadíme několik skupin léků, které se liší složením a mechanismem účinku. Tyto léky dokáží navodit únavu a spánek.
Mezi sedativa patří dnes již nepoužívané barbituráty ( pro jejich nežádoucí účinky se již nepoužívají), benzodiazepiny a některá antihistaminika.
Benzodiazepiny mají hypnotický účinek a působí anxiolycky ( v nižších dávkách mají pouze tento účinek),což je v některých případech žádoucí, v některých to ale může být pokládáno za nežádoucí ( lidé trpící poruchami spánku, které nejsou vyvolány úzkostí a stresem). Jejich anxiolytický účinek způsobuje lhostejnost, citovou otupělost a poruchy soustředění. Benzodiazepiny se dělí na krátkodobě působící, které užívají k usínání. Délka jejich působení je 2 – 7 hodin. A na dlouhodobě působící, užívané na spaní, s délkou působení 10 až 20 hodin. Velkou nevýhodou je zvýšené riziko závislosti.
Nejčastěji používané léky této skupiny jsou brotizolam a triazolam, z déle působících pak nitrazepam. Známe ještě tzv. analoga benzodiazepinů, která se liší chemickým složením, ale působí prakticky stejně. Mezi ně patří např. zopiklon a zolpidem.
Antihistaminika se sedativním účinkem řadíme ke starším generacím antihistaminik. Patří sem zejména difenhydramin, prometazin a doxylamin. Tato léky se užívají při krátkodobých nebo déletrvajících poruchách spánku, pokud není možné jiné řešení a také jaké příprava pacienta před některými lékařskými zákroky, kdy je vhodné navodit celkové uvolnění a zklidnění.
V době užívání těchto léků je nutné vyvarovat se používání alkoholu, který výrazně zesílí jejich účinek. Kombinace těchto léků a alkoholu může mít za následek narušení psychických funkcí. Rovněž řízení motorových vozidel v průběhu užívání těchto léků se nedoporučuje.
Seznam nejpoužívanějších sedativ