Chondroprotektiva jsou léky na léčbu osteoartrózy (artrózy). Osteoartróza je onemocnění kloubů, při kterém dochází k degeneraci chrupavky a sekundárně k „zahuštění“ kosti pod chrupavkou (subchondrální kosti) a tvorbě nárůstů na okrajích kloubní plochy (osteofytů). Terapii osteoartrózy můžeme rozdělit na režimovou, kdy je cílem odlehčení postiženého kloubu změnou, případně redukcí váhy, rehabilitační terapií, léky a těžká stadia operačními metodami. Cílem medikamentózní léčby je zpomalení či zastavení degenerace chrupavky, případně pomoci její regeneraci a snížení probíhajícího zánětu. Léky používané k terapii osteoartrózy jsou nazývány jako pomalu působící léky u artrózy z anglického slow acting drugs in OA (SADOA), které dále dělíme na léky s pouze symptomatickým účinkem – tzv. SYSADOA (symptomatic slow acting drugs in OA), které snižují bolest a zlepšují funkci u nemocných s artrózou, přičemž jejich nástup účinku je většinou opožděný, ale přetrvává nejméně po 2–3 měsíce po jejich vysazení. Označení SYSADOA nahradilo dříve používaný termín chondroprotektiva. Druhou skupinou jsou tzv. léky s chorobu modifikujícím účinkem (DMOADs – Disease modifying drugs of OA), které působí preventivně, nebo zpomalují, či zcela zastavují rentgenologickou progresi artrózy. Některé tyto léky jsou prodávány také jako potravinové doplňky, neboť jde o látky tělu vlastní, které si organismus umí sám syntetizovat, jsou součástí mezibuněční hmoty a obsahuje jej kloubní (synoviální) tekutina.
Studie prokázaly, že uvedené léky působí na činnost buněk chrupavky (chondrocytů) tím, že tlumí účinek mediátorů, zrychlujících degeneraci chrupavky. Chondrocyty proto mohou zvyšovat produkci mezibuněční hmoty a „ vytvářet“ novou chrupavku. Ve své podstatě tyto látky mají protizánětlivý a analgetický efekt, což může pomoci snížit dávkování čí úplně vysadit nesteroidní antirevmatika. Mezi látky uváděné v této skupině patří glukosamin sulfát a jemu podobné sloučeniny, chondroitin sulfát, diacerein, kyselina hyaluronová, což jsou látky obsažené v mezibuněčné tkáni chrupavek a velmi často jsou v lécích obsaženy v kombinaci. Patří sem například i léky označované jako ASU, což jsou extrakty ze semen avokáda a sóji, které mají vliv na stimulaci chondrocytů.
Výhodou těchto léků je, že nemají vedlejší účinky a jsou organismem, jako jemu vlastní dobře tolerovány. Jejich účinek je lepší u časnějších stupňů poškození chrupavek, kdy je ještě chrupavka schopna se regenerovat. Je-li chrupavka úplně destruována, není většinou již co regenerovat, proto je účinek horší. Dle způsobu podání můžeme medikamenty rozdělit na léky podávané v tabletách, a protože je jejich účinek postupný, je třeba jejich podávání minimálně po dobu dvou měsíců a následně léky vysadit a po zhoršení opět podávat. Nejlepší efekt byl však podle studií prokázán u kontinuálního podávání. Druhou formou jsou injekce podávané přímo do kloubu. Tyto léky mají dávkování v jedné či několika injekcích, které se podávají dle doporučení výrobce.
Nejpoužívanější Chondroprotektiva