Antikoagulancia jsou léky potlačující srážení krve. Účinné látky zasahují do koagulačního děje (do procesu srážení krve) na jeho různých úrovních a to podle jednotlivých přípravků.
Perorální antikoagulancia jsou tzv. kumarinové deriváty (látky odvozené z kumarinu). Kumarin v těle blokuje vitamin K, který je důležitý pro tvorbu některých srážejících faktorů. Nástup účinku je postupný až po spotřebování faktorů vytvořených před podáním této látky, to trvá několik dní. Mezi tyto látky patří warfarin, pelentan, fenprokumon.
Tyto léky se užívají k prevenci vzniku trombóz a embolií po operacích, při léčbě trombóz a tromboflebidit. Také při fibrilaci síní, u které hrozí riziko vzniku trombu s následnou embolizací do systémového oběhu. Lék užívají také lidé po prodělaném infarktu myokardu a tím snižují riziko recidivy infarktu.
Antikoagulancia existují ve formě tablet nebo v injekční podobě, nejčastěji jako podkožní injekce.
Současně s používáním kumarinových derivátů nelze užívat kyselinu acetylsalycilovou (Aspirin, Acilpirin, Godasal, Anopyrin). Pokud je její užívání nutné, vždy je nutný souhlas lékaře.
Seznam nejpoužívanějších Antikoagulancií